LeBron'dan Muhammed Ali sergisine bağış

LeBron'dan Muhammed Ali sergisine bağış
- A +

Cleveland Cavalierslı basketbolcu LeBron James, Muhammed Ali sergisine 2,5 milyon dolar bağışta bulunacak.

NBA'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, LeBron James'in, Washington'daki Smithsonian Müzesi'ne bağlı Afrikalı Amerikalılar Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesi'nde ziyaret edilebilen "Muhammed Ali: Değişim İçin Bir Güç" adlı sergiye 2,5 milyon dolar bağışta bulunacağı belirtildi.

Ünlü basketbol yıldızının görüşlerine de yer verilen açıklamada, LeBron James, "Irkı ve cinsiyeti ne olursa olsun, her profesyonel sporcu Muhammed Ali'ye büyük minnet borçludur. Onun mirası, her kuşak tarafından çalışılmayı ve saygı gösterilmeyi hak ediyor." ifadelerini kullanırken, Muhammed Ali'nin "ABD tarihindeki en etkili insanlardan biri" olduğunu vurguladı.

Muhammed Ali'nin eşi Lonnie Ali de, James'in cömertliğine teşekkür ederek, "Bu sergi, çocukların, Smithsonian Müzesi'ne gelerek Muhammed' Ali'nin boks ringi dışında yaptıklarını, özellikle hayırsever işlerini ve bütün insanlar için sosyal adalet duruşunu öğrenmelerine yardımcı olacak." şeklinde görüşlerini aktardı.

Muhammed Ali'nin boks kıyafetlerinin yanı sıra, üç kez dünya ağır sıklet boks şampiyonluğu elde eden efsane sporcunun siyaset ve toplumsal etkinlik alanlarındaki başarılarını da ortaya koyduğu sergiye, daha önce NBA'in efsane isimlerinden Michael Jordan 5 milyon dolar, Magic Johnson ve eşi de 1 milyon dolar bağışta bulunmuştu.

Uzun süredir Parkinson rahatsızlığı bulunan Muhammed Ali, haziran ayında solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırıldıktan sonra 74 yaşında hayata gözlerini yummuştu.

Yorum Ekle


VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ